Giyilmeyen Kıyafetleri Nereye Verebilirim?

giyilmeyen kiyafetler

18/02/2016 | 3 dk okuma süresi

Gardırobunuz dolup taşmaya başladı. Artık el atmanın vakti geldi diye düşünerek, bir gününüzü ayırdınız ve gardırop detoksu yaptınız. Uzun süren karar verme sürecinin ardından giyilemeyecek durumdakileri ayırdıktan sonra, giymediğiniz ancak sapasağlam kıyafetlerinizin olduğu bir poşetle baş başa kaldınız ve kilit konuya geldiniz: kıyafet bağışı

Eğer harcadığım bunca para boşa gitmesin, giymediğim kıyafetler ihtiyacı olanlara fayda etsin diyorsanız, yalnız değilsiniz. Yeterince bilinmese ve yaygınlaşmasa da kıyafet bağışı kabul edebilecek birçok kurum mevcut. Bunlardan bazıları yıkama-ütüleme-onarma işlemlerine kadar üstlenebiliyor. İstanbul için bulabildiğimiz bazı alternatifleri aşağıda paylaştık. Siz de yakınınızda olan kurumları google’layarak bulup, bilgi alabilirsiniz. Aklınıza en çok yatanı tercih edebilir, gerçek ihtiyaç sahiplerine yardım edebilirsiniz.

Burada en çok dikkat edilecek konu, bağış yapılan giysilerin giyilebilecek durumda olması. Ayrıca, bu giysilerin mağdurlar ve ihtiyaç sahipleri tarafından kullanılacağını unutmayın; yani vücuda yapışan ya da abiye kıyafetlerden çok; günlük giyilebilecek, uzun kollu ve uzun paçalı giysiler amaca daha uygun olacaktır.

İşte kıyafet bağışı yapabileceğiniz bazı kurumlar:

1.Sevgi Mağazası:

İstanbul-Kadıköy’de yer alan Sevgi Mağazası, kullanmadığınız kıyafetlerin yanı sıra kitap, kırtasiye malzemesi, oyuncak ve kuru gıda gibi ürünleri de bağışlayabileceğiniz bir yardımlaşma ve dayanışma derneğidir. Evden alma hizmetleri mevcut değil, bağışlamak istediğiniz ürünleri adreslerine giderek teslim etmeniz gerekiyor. Toplanan kıyafetler, muhtarlıktan alınan fakirlik belgesini ibraz eden ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor. Çalışmaları hakkında detaylı bilgi için web sitelerini ziyaret edebilir, instagram hesaplarını inceleyebilirsiniz.

Adres: Acıbadem Mh. Sarayardı Cd. Ata Sk. Orkide Apt. No:7/A Kadıköy İstanbul TÜRKİYE
Telefon: 0 216 545 84 59 Mobil: 0 530 330 8887

2.Türkiye Yardımseverler Derneği:

Türkiye’nin birçok ilinde şubesi olan Türkiye Yardım Severler Derneği kıyafet bağışı kabul eden kurumlardan bir tanesi. Derneğin eline çok fazla giyilemeyecek durumda giysi geldiği belirtiliyor. Bu nedenle, bağış yapılan diğer tüm kurumlar gibi, götürülecek kıyafetlerin özenli olması rica ediliyor.

Adres/Telefon: Şubelerin adres ve telefon bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

3.İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi:

Evden alma hizmeti sunan İBB Kadın Koordinasyon Merkezi’ne; 444 00 93 no’lu çağrı merkezini arayarak yapılacak yardımla ilgili bilgi ve adresinizi bırakabiliyorsunuz. Uygun bir zamanda ekip sizden bağışınızı alarak merkeze götürüp, gerekli işlemleri yaptıktan sonra ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Daha detaylı bilgi için web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

4.Acil İhtiyaç Projesi Vakfı:

Yardıma ihtiyacı olanlarla yardım edebilecekleri bir araya getiren Acil İhtiyaç Projesi; burs, erzak, etüt, kıyafet, etkinlik ve eşya bağışlarına aracılık ediyor. Tek tük kıyafetlerden çok toplu gönderileri tercih ediyorlar. İletişim adreslerindeki emaillerine bağışlanacak kıyafetlerin detaylarını gönderdikten sonra vakıf sizi yönlendiriyor. Evden alma hizmetleri mevcut değil. Çalışmaları hakkında detaylı bilgi için web sitelerini ziyaret edebilir, instagram hesaplarını inceleyebilirsiniz.

İletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

5.Kadıköy Belediyesi Açık Gardırop:

Sosyal-ekonomik destek hizmeti kapsamında; kullanılabilir durumda olan 2. el giysi, oyuncak ve kitaplar, hibe eden bireylerden alınarak temizlendikten sonra, desteğe ihtiyacı olan bireylere ulaştırılıyor.

Detay ve iletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

6.Beylikdüzü Belediyesi Dost Eller Mağazası:

Beylikdüzü İlçesi’nde ikâmet eden vatandaşların, başvurdukları takdirde, sosyal incelemeleri yapıldıktan sonra, giyim ve ev eşyaları gibi temel ihtiyaçlarının karşılandığı Kadın Aile Hizmetleri’ne bağlı, sosyal hizmet mağazasıdır. Dost Eller Mağazası’na bağışta bulunmak isteyenler, başvurularını 0 212 872 04 00 no’lu telefon ve 444 09 39 No’lu Çağrı Merkezi’ni arayarak gerçekleştirebiliyor.

Adres: Gürpınar Mah. Adnan Menderes Cad. No: 17/C Siteler Uyum Market Üstü Beylikdüzü/İstanbul
Detaylı bilgi için web sitelerini buradan ziyaret edebilirsiniz.

Gardırop detoksu ve kıyafet bağışı yaptıktan sonra yaşanan ferahlık paha biçilemez. Bu tecrübeyi, alışveriş alışkanlıklarınızı dönüştürmek için kullanabilir, satın aldığınız kıyafetlerin dolabınızı doldurmak dışında size hizmet etmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için kapsül gardırop tekniği harika bir başlangıç olacaktır.

Son olarak, kıyafet bağışı yapmanın, sektörün aşırı üretim-tüketim döngüsünde, gezegenimizi rahatlatmaya yetmediğini unutmamalı, satın aldığımız ürünlerin senelerce giyebileceğimiz tarz ve kalitede olmasına dikkat etmeliyiz.

ilginizi çekebilir

 • Yeni Akım: Kapsül Gardırop

  Gün içinde birçok önemli karar alması gereken insanların günlük giyim tarzlarını, birkaç temel parça üzerinden şekillendirdikleri “kapsül gardırop” uygulamasıyla “Bugün ne giysem?” ritüeline son vermek çok kolay.

  06/03/2016
 • Sürdürülebilir Gardırop: 5 Adımda Gardırop Detoksu

  Sonu gelmeyen tüketim çılgınlığına dur demenin yolu “Sürdürülebilir bir Gardırop” oluşturmaktan geçiyor. 5 basit adımla; daha az kıyafetle daha şık olurken çevrenin ve insan haklarının korunmasına da yardımcı olabilirsiniz.

  22/02/2016
 • 6 Adımda Giyilmeyen Kıyafetler ile Ne Yapmalı?

  Ucuz modayı çılgınca tüketirken, artık giymediğimiz kıyafetleri “İhtiyacı olan alsın” diyerek çöp kutusunun yanına koymaktan daha fazlasını yapmamız gerekiyor. İşte gardırobumuzu temizlerken Dünya’yı daha az tüketeceğimiz 6 öneri.

  18/02/2016
 • Sürdürülebilir Moda vs. Fast-Fashion

  Fast-fashion tırnaklarını Dünya’ya ve bize bu kadar derinden geçirmişken, ucuz ve kalitesiz modaya rakip olabilecek alternatif bir sistemi hayata geçirmemiz şart: “Sürdürülebilir Tekstil” yol göstericimiz olabilir.

  07/02/2016
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.