Giyilmeyen Kıyafetleri Nereye Verebilirim?

0

Gardırobunuz dolup taşmaya başladı. Daha da kötüsü en fazla 2 kere giyip, bir kenara bıraktığınız bir sürü kıyafetiniz var. Artık el atmanın zamanı geldi diye düşünerek, bir gününüzü ayırdınız. Uzun süren karar verme sürecinin ardından giyilemeyecek durumdakileri ayırdıktan sonra giymediğiniz ancak sapasağlam kıyafetlerinizin olduğu bir poşetle baş başa kaldınız. Eğer harcadığım bunca para boşa gitmesin, bu kıyafetler bir işe yarasın diyorsanız; hala yeterince bilinmese ve yaygınlaşmasa da giymediğiniz kıyafet bağışlarımızı kabul edebilecek birçok kurum mevcut. Bunlardan bazıları yıkama-ütüleme-onarma işlemlerine kadar üstlenebiliyor. İstanbul için bulabildiğim bazı alternatifleri aşağıda paylaştım. Siz de yakınınızda olan kurumları google’layarak bulup, bilgi alabilirsiniz. Aklınıza en çok yatanı tercih edebilir, gerçek ihtiyaç sahiplerine yardım edebilirsiniz.

Burada en çok dikkat edilecek konu, bağış yapılan giysilerin giyilebilecek durumda olması. Ayrıca, bu giysilerin mağdurlar ve ihtiyaç sahipleri tarafından kullanılacağını unutmayın; yani vücuda yapışan ya da abiye kıyafetlerden çok; günlük giyilebilecek, uzun kollu ve uzun paçalı giysiler amaca daha uygun olacaktır.

İşte bağış yapabileceğiniz bazı kurumlar:

1.Sevgi Mağazası: http://www.sevgimagazasi.org/20-destek-olun.html

Yerleri İstanbul-Kadıköy’de. Evden alma hizmetleri mevcut değil, giysilerinizi internet sitelerindeki adreslerine teslim edebilirsiniz. Ayrıca kitap, defter, kalem gibi kırtasiye malzemelerini de bağışlayabiliyorsunuz. Özellikle erkek çocuk kıyafetlerine ihtiyaçları olduklarını belirttiler. Verdiğiniz kıyafetler, muhtarlıktan alınan fakirlik belgesini ibraz eden ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor. Haftada 3 defa dağıtım yapılıyor.

2.Türkiye Yardımseverler Derneği: http://www.tysd.org.tr/hakkimizda/bagislariniz-icin.html

Türkiye’nin çeşitli illerinde merkezleri mevcut. Evden alma hizmetleri yok ancak görüştüğüm Kadıköy Şubesi, eğer merkezlerine gidemezsem belediyeden yardım isteyebileceğimi belirtti. Ellerine çok fazla giyilemeyecek durumda giysi geliyormuş, bu nedenle götürülecek kıyafetlerin özenli olmasını rica ettiler. İhtiyaç sahiplerinin erkek öğrenci ağırlıklı olduğunu ve mümkünse onlara uygun olabilecek giysilerin ağırlıklı olmasının daha yararlı olacağını söylediler.

3.Kadın Koordinasyon Merkezi: http://www.ibbkkm.org/sayfadetay.aspx?ID=1

Evden alma hizmeti sunan Kadın Koordinasyon Merkezi’ne; 0212 444 00 93 no’lu çağrı merkezini arayarak yapılacak yardımla ilgili bilgi ve adresinizi bırakabiliyorsunuz. Uygun bir zamanda ekip sizden bağışınızı alarak merkeze götürüp, gerekli işlemleri yaptıktan sonra ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

4.Acil İhtiyaç Projesi Vakfı: http://www.aipvakfi.org/iletisim.asp

Tek tük kıyafetlerden çok toplu gönderileri tercih ediyorlar. Yani birkaç kişi toplanıp, senede bir defa verilecek tüm kıyafetlerini biriktirerek toplu gönderi yapabilir. İletişim adreslerindeki emaillerine bağışlanacak kıyafetlerin detaylarını gönderdikten sonra vakıf sizi yönlendiriyor. Evden alma hizmetleri mevcut değil.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.