Sürdürülebilir Gardırop: 5 Adımda Gardırop Detoksu

gardırop detoksu

22/02/2016 | 3 dk okuma süresi

Hepimizin yakından tanıdığı Coco Chanel’in, “Moda geçer, stil kalır” sözleri giyim kuşama dair aklımızda tutmamız gereken en önemli “motto” aslında. Moda geçer ve bu kadar hızlı geçen bir şey daha yoktur. Eğer hala tüm var gücünüzle, her ay değişen modayı takip etmeye çalışıyorsanız; hem maddi hem de manevi olarak ciddi anlamda zarar görüyorsunuz demektir. Muhtemelen gardırobunuz açtığınız gibi üzerinize yıkılan ve çoğuna sıra gelmeden modası geçecek olan kıyafetlerle dolup taşmaktadır. Sonu gelmeyen bu tüketim çılgınlığına dur demenin yolu “Sürdürülebilir bir Gardırop” oluşturmaktan geçiyor. Bunun için de modayı takip etmek ve saatlerce mağazaları dolaşmak yerine kendi stilimize odaklanmamız gerek. İşte, sürdürülebilir gardırobunuzu oluşturmanıza yardımcı olacak 5 kolay adım:

1.Stilinizi netleştirin:

Nasıl bir iş yerinde çalışıyorsunuz? İşiniz gereği resmi giyinmeniz gerekiyor mu? Hafta sonları ne tür aktiviteler yapmaktan hoşlanırsınız, genellikle nasıl ortamlarda bulunuyorsunuz? Kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz? Ciddi/mesafeli mi yoksa neşeli/girişken mi? Nasıl biri olmak isterdiniz? Hayattaki hedefleriniz neler?
Tüm bu soruların cevabı size nasıl giyinmeniz gerektiğini söyleyebilir. Çünkü görüntümüz, diğer insanların hakkımızda ne düşündüğü kadar bizim de kendimizle ilgili düşüncelerimizi etkiler. Giydiklerimiz bizi iyi hissettirmiyorsa orada bir sorun var demektir.

2. Vücut Yapınızı Bulun:

Ne kadar zayıf ya da atletik olursanız olun; vücut yapınıza göre giyinmezseniz kıyafetleriniz size yakışmayacaktır. İdeal kadın bedeni ölçütü olan kum saatine yaklaşmak için; görünümünüzü dengelemeniz gerekiyor; yani yapılması gereken fazlalıkları küçük, eksiklikleri büyük göstermek. Bunun için doğru kıyafetler bize fazlasıyla yardımcı olabilir.
Önemli tüyo: Açık ve parlak renkler vücudunuzu görsel olarak büyütürken, koyu ve mat giysiler daha küçük gösterecektir.

Kapsül Gardırop
Kapsül Gardırop

Temel olarak bize yol gösterebilecek 5 vücut yapısı mevcut:

1.Çilek: Omuzları geniş, kalça kısımları daha dardır. Bu nedenle üst kısımda daha sakin, detaysız ve koyu renkleri tercih ederken, alt kısımda açık renkli ve hacimli giysileri kullanabilirler.

2.Muz: Bel kavisi olmayan, düz vücut tipine sahip kişilerdir. Bel kavisi yaratmak için cepli ya da bel kısmı değişik katmanlardan oluşan giysiler giyebilirler.

3.Elma: Bedenin üst kısmı yuvarlak ve geniştir. Göğüs, mide, karın bitişik gibidir, genellikle bacakları vücutlarına göre incedir. Bacakları ön plana çıkaracak tek parça elbiseler kullanabilirler ancak vücudu sımsıkı saranlardan kaçınmalılar.

4.Armut: Kalça kısmı üst bedene göre daha geniştir. (klasik Türk kadını) Üst kısımda hareketli parçalar giyerken alt kısmı daha sade tutmaları gerekir.

5.Kum saati: İdeal vücut tipi. Kilolu olmadıkları sürece ne giyerlerse yakışır.

Kapsül Gardırop

3.Renginizi Bulun:

İyi haber: Herkese her renk yakışır; ancak önemli olan doğru tonu bulmaktır. Giydikleriniz saç, ten ve göz renginizle uyumlu olmalıdır. Eğer esmer/buğday tenliyseniz sıcak tonlar (içinde sarısı çok olan), beyaz/pembe tenliyseniz soğuk tonlar (içinde mavisi çok olan) tercih etmelisiniz. Siyah ve beyazsa nötr renklerdir ve herkese giden renklerdir.

4. Gardırobunuzu Elden Geçirin:

Stilinizi netleştirip, vücut tipinizi ve size yakışan renkleri belirledikten sonra sıra geldi gardırobunuza.

  • 1.Poşet: Aranızda duygusal bir bağ oluştuğu için tuttuğunuz ama artık giyilemeyecek durumda olanlar. (Adres: geri dönüşüm kutusu)
  • 2.Poşet: 1 senedir hiç giymediğiniz ve stilinize uymayan, size yakışmayan (yukarıdaki adımlardan sonra belirlediğiniz) kıyafetler. Bunlara alıcı gözle son bir kez daha bakın ve vedalaşmanız gerekenlerle artık yollarınızı ayırın. (Adres: 6 Adımda Giyilmeyen Kıyafetlerle Ne Yapılmalı?)
  • 3.Poşet: Tamir görmesi gerekenler. En kısa sürede terziye gönderilmek üzere ayrı bir poşete koyun. (Adres: Terziniz)
  • Dolabınız rahatladı, öyle değil mi? Gardırop detoksumuzu yaptığımıza göre artık sıra eğlenceli kısma geldi.

    5. Eksikleri Belirleyip, Liste Oluşturun:

    Gardırobunuzun sadeleştirilmiş halini gözden geçirin. Neler eksik? Eksikleri belirlerken sezon modasına değil, her zaman kullanacağınız zamansız, klasik parçalara odaklanın. Mesela hep arayıp bulamadığınız o mükemmel kesim ve kumaşa sahip beyaz gömlek veya her şeyle kombinleyebileceğiniz, taşlamasız, düz lacivert Jean. Bunları bir listeye not edin ve her zaman yanınızda taşıyın. Bir sonraki alışverişinizde bu listeye sadık kalın, sırf ucuz diye bir sezon kullanıp bir kenara bırakacağınız kıyafetler almayın. Bu şekilde yaptığınız alışveriş, çok daha verimli ve uzun ömürlü olacaktır.

    Yarattığınız sürdürülebilir gardırobunuzla, daha az kıyafetle daha şık olmakla kalmayıp; bu sayede çevrenin ve insan haklarının korunmasına da yardımcı olacaksınız. Yeni gardırobunuzun keyfini çıkarmanız ve bir sonraki alışverişinize listesiz çıkmamanız dileğiyle..

***Kaynak: “Vücut Yapınızı Bulun” ve “Renginizi Bulun”  bölümleri için “Kendi Stilini Yarat- Rüzgar Mira Okan” kitabından yararlandım.

ilginizi çekebilir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.