TechXtile: Tekstilde Sürdürülebilirlik ve İhracata Katkısı

Tekstilde Surdurulebilirlik

03/03/2020 | < 1 dk okuma süresi

22-23 Ekim tarihlerinde, Bursa Merinos Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen TechXtile Start-up Challenge etkinliğinde; “Tekstilde Sürdürülebilirlik ve İhracat Katkısı” başlığında, sektörün çevresel ve sosyal etkilerini ve sürdürülebilirliğin Türk Tekstil Sektörü’ndeki yerini konuştuk.

Tekstil sektörü, Türkiye’nin cari fazla veren nadir sektörlerinden bir tanesi. WTO’nun 2018 verilerine göre, tekstil ihracatında dünya 5.’si, hazır giyim ihracatında dünya 6.’sıyız. Bu konumumuzu devam ettirebilmemiz ve daha yukarılara taşımamız için ekolojik ve sosyal farkındalık odaklı sürdürülebilir tedarik zincirine geçiş yapmamız şart.

Birçok Türk hazır giyim markası, hala kendine dünya devi hızlı moda markalarını örnek alıyor, fiyatları düşürmek-terminleri kısaltmak adına üreticileri zor durumda bırakıyor. Öyle ki kimisi sektörde “üretici batıran marka” olarak tanınıyor. Oysa örnek aldıkları markalar, çoktan sürdürülebilir bir tedarik zinciri için çalışmalar yapmaya, kendilerine hedefler koymaya başladı. Bu noktada önemli olan, sürdürülebilir moda hedefi için “mış gibi yapmak” değil, gerçekten köklü bir değişimi hedefleyerek tam bir dönüşüm sağlamak; ancak bu şekilde sürdürülebilir moda deyince dünyada akla gelen ilk ülke olabiliriz.⁣

Sun Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk ve Moda Tasarımcısı Bahar Korçan’ın da yer aldığı panelin tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

ilginizi çekebilir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.