BBC’nin Gözünden – Türkiye’deki Suriyeli Çocuk İşçiler

Suriyeli Cocuk İsciler

15/11/2016 | 2 dk okuma süresi

BBC, Türkiye’de Tekstil Endüstrisi’nde çalıştırılan Suriyeli çocuk işçilerin anlatıldığı bir program yayınladı. Program; Suriyeli mülteci aileler ve çalıştırılan çocuk işçilerle yapılan röportajlardan, üretim yapan yerlerin ve bu işe öncülük yapan insanların gizli kamera görüntülerinden oluşuyor. Çocuk işçi çalıştıran bu üreticiler; Marks&Spencer, Mango, Zara, Next ve ASOS gibi moda devlerine üretim yapıyor. Sayfa sayfa “Sürdürülebilirlik” raporları yayınlayarak imajlarını düzeltmeye çalışan markaların arka bahçelerinde olanları gözler önüne seren belgeseli, sadece Türk Tekstil Sektörü’ndeki “çocuk işçi problemi” olarak görmek büyük bir hata olur.

“Suriyeli Çocuk İşçiler” sadece Türkiye’nin problemi değil.

Suriye’de devam eden savaş, mültecilerin Dünya’da hızla yükselen “kendinden başkasını kabul etmeme” tavrı ile hiçbir ülke tarafından kabul görmemesi ve para verme vaadiyle Türkiye’nin tampon bölge haline getirilmesi; sayısı hiç de azımsanamayacak işsiz ordusuna yeni fertler kazandırdı. Savaştan yeni çıkmış insanların herhangi bir program oluşturulup uygulanmadan, kontrolsüzce Türkiye’ye yayılması; hem Türk Halkı hem Suriyeli mülteciler açısından pek çok probleme neden oldu. Çoğu Suriyeli’nin dilenmekten sonraki en iyi seçeneği, kötü koşullar altında, ederinin çok daha azının ödendiği işlerde çalışmak. Türkiye koşullarında geçinebilmek içinse tüm aile fertlerinin eve para getirmesi gerekiyor; bu da çocuk işçi problemini beraberinde getiriyor. Suriyeli çocuk işçiler, ilk bakışta Türkiye’nin problemi gibi görünse de aslında tam anlamıyla “global” bir sorun.

Büyük moda markalarının, rekabetlerini fiyat odaklı hale getirmesi; üretim maliyetlerini ciddi anlamda kısmalarına neden oluyor. Karlarından vazgeçmeyen bu markalar, her ne kadar denetleme yaptıklarını ve işgücü sömürülerinden haberdar olmadıklarını iddia etseler de, üretim için vermeye razı oldukları ücretlerle, sağlıklı çalışma koşullarına sahip olmak imkansız. Zaten uzun tedarik zincirlerini layıkıyla takip etmeleri de mümkün değil. Tüm bunlar birleştiğinde bu global problemi “Türkiye’deki Suriyeli İşçiler” düzeyine indirmek büyük haksızlık.

Asıl Sorun

Hindistan, Bangladeş, Vietnam gibi tekstil sektörünün emek yoğun görevlerini üstlenen ülkelerde çocuk işçi ve yetersiz çalışma koşulları en önemli sorunlardan. Bu sorunun yaratıcıları ise bahsi geçen ülkelerden çok moda devlerinin bizzat kendisi ve dolaylı olarak maalesef bizleriz. Ucuz fiyatlar, aldığımız ürünlerin hangi koşullarda üretilmiş olabileceğine dair büyük kanıtlar taşıyor. Bir kahve parasına tshirt alabilmemiz ve bu sırada marka sahiplerinin Dünya’nın En Zenginleri listesine girmeleri, sistemde bir sorun olduğunun en belirgin göstergesi.

BBC’nin bu programının ardından İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi’nin yaptığı açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz. Niyetin iyi ya da kötü olması bir yana, Türkiye dahil birçok ülkeyi devler ligine taşıyan Tekstil Sektörü’ne gerekli dikkati göstermenin zamanı geldi, geçiyor bile. Geleceğin modası, Etik ve Sürdürülebilir Üretim. Sorunu göz ardı etmeden bir an evvel harekete geçmemiz, çuvaldızı başkasına batırmadan önce iğneyi kendimize batırmamız gerekiyor.

ilginizi çekebilir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.