Moda & Sürdürülebilirlik Etkinliği – Goethe Institut İzmir

Goethe Moda ve Surdurulebilirlik

09/03/2020 | 3 dk okuma süresi

Goethe Institut İzmir ile İzmir Ekonomi Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü, 2020 yılı için “sürdürülebilirlik” teması çerçevesinde iş birliği yaptı. Bu kapsamdaki ilk etkinlik olan “Moda & Sürdürülebilirlik”, 2-3 Mart 2020 tarihinde, İzmir Mimarlık Merkezi’nde gerçekleşti. Sunum ve uzman panellerinin yanı sıra, 14 öğrencinin çeşitli sürdürülebilirlik kategorilerinde hazırladıkları koleksiyonları ve sürdürülebilir tekstil alanında çalışma yapan marka ve tasarımcıların projeleri de etkinlikte sergilendi.

Öğrenci Projeleri
Uzman Paneli
Tasarım ve İş Sergisi

Almanya başta olmak üzere Avrupa’da giderek artan sürdürülebilir moda/tekstil akımı, derin teknik bilgi ve donanımı sayesinde Türk tekstil sektörü için büyük bir fırsat oluşturuyor. Türkiye’nin cari fazla veren nadir sektörlerden biri olan tekstil, dünyadaki bu konumunu korumak ve daha da ileri taşımak için pazarın bu ihtiyacına cevap verebilecek kapasiteyi fazlasıyla barındırıyor. Bu potansiyel; katma değerli, ekolojik ve etik ürünlere yoğunlaşan Avrupa’daki pek çok markanın üretim için Türkiye’yi tercih etmesine neden oluyor. Bu kapsamda; öğrenciler, üreticiler ve markaları bir araya getirmek ve beraber çalışmalarını teşvik etmek amacıyla Goethe Institut İzmir, İzmir Ekonomi Üniversitesi ile iki günlük bir etkinlik gerçekleştirdi.

Sustainable Future-1

Etkinlik, Munih Mediadesign University’den Prof. Claudia Schwarz’ın “…Be the change – ways to a sustainable future” sunumu ile başladı. Sürdürülebilirliğin sadece küçük markaların değil, büyük ve lüks markaların da sorumluluğu olduğunu belirten Schwarz, yeni anlayışın “daha fazla ürün” satmak değil, “daha iyi servis” vermek olduğunu anlattı. Uzun ömürlü ve dayanıklı ürünler, tamir hizmeti, kullanılmayan ürünleri satmaya olanak sağlayacak platformlar bu anlayışa hizmet eden alanlardan sadece birkaçı..

Öğrenci Projeleri:

2020 yılında mezun olacak 14 öğrencinin; sıfır atık, dönüştürülebilme, döngüsel moda, yavaş moda ve ekolojik alanlarından birini seçerek hazırladıkları koleksiyonlar, hikayeleri ile birlikte etkinlikte ziyaretçilere sunuldu. Öğrencilerin en çok tercih ettikleri tema, sıfır atık oldu.

Henüz kesim aşamasında %15 oranında kumaş atığı çıkaran tekstil sektörü, çevresel etkisini azaltma yolunda öncelikli olarak atık problemine odaklanıyor. Bu etkiyi azaltmada en önemli görev tasarımcılara düşüyor. Doğru tasarım/kalıp teknikleri ve teknolojilerle, çıkan atığın büyük oranda azaltılması mümkün. Genç tasarımcıların koleksiyonlarında bu alana yönelmeleri, sektörün ve gezegenimizin geleceği açısında oldukça umut verici.

İEU Sergi-2

Uzman Paneli:

Etkinlik kapsamında, sektörden örnekleri içeren, hem marka hem de üretici tarafının yer aldığı bir panel düzenlendi. Organik ipek (ahimsa ipeği – ahimsa silk, barış ipeği – peace silk) üretimi yapan Seidentraum, ekolojik ve kapsayıcı giyim markası Atölye Ren, Bremen merkezli İzmir üretimli Ege Organics, mülteci kadınlara gelir yaratma fikriyle yola başlayan Fitbuddha ve İzmir’in köklü firmalarından Sun Tekstil, sürdürülebilirlik yolculuklarını ve hedeflerini paylaştı.

Panel, sektörün farklı aktörlerinin sürdürülebilirlik yolunda ne kadar farklı problemlerle karşılaştığını anlamak açısından oldukça önemliydi. Atölye Ren ’den Gözde Karatekin, küçük markaların sürdürülebilir materyallere (organik pamuk, keten gibi) ulaşmada ve üretimde yaşadığı zorlukları nasıl çözdüğüne vurgu yaparken; Ege Organics ’den Mehmet Ünsal , organik pamuk üretiminin ne kadar detaylı ve titiz bir süreç olduğunu anlattı. Sun Tekstil ’i temsilen katılan Şevin Gürarda, yaptıkları sürdürülebilirlik raporlamasından ve şirket içi oluşturdukları çalışma gruplarından bahsetti.

SALVAGED LEATHER

Sürdürülebilir Moda ve Tekstil – Tasarım ve İş Sergisi

Sunum, panel ve defilenin yanı sıra, etkinlikte sürdürülebilir tekstil ve moda alanında çalışan tasarımcı projelerinin sergilendiği bir alan da mevcuttu.

Hızlı moda üretim ve tüketiminin sebep olduğu küresel sorunu anlatan “Görüş dışı-Zihin dışı” illüstrasyon serisi (Angela Burns), Türkiye’de barış ipeği konusunda yapılan araştırma “Peace Silk of Hatay” (Elvan Özkavruk Adanır), dönüştürülebilir ürünlerden oluşan koleksiyon “Nefes” (Funda Seçal), “Boudoir” isimli sürdürülebilir koleksiyon (Jörn Fröhlich), deri ceketlerin ileri dönüşümü ile hazırlanan “Salvadge Leather (Kurtarılmış Deri)” isimli kolektif sergi (Şölen Kipöz ve Elif Tekcan) ve Hatay’da üretilen barış ipeğinden ürünleriyle Defne & Apollon sergilenen projeler arasındaydı.

İlginizi Çekebilir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.