LIVING WAGE NOW!-Tekstil İşçilerinin Modern Köleliği

Living wage now

19/06/2016 | 2 dk okuma süresi

Asia Floor Wage Alliance (Asya Taban Ücret Birliği) tarafından hazırlanan “ Living Wage Now! ” (Geçinebilecek Kadar Ücret, Şimdi!) adlı 32 dakikalık kısa film; Kamboçya, Hindistan, Pakistan ve Çin gibi ucuz tekstil üretimi için işçilerin sömürüldüğü ülkelerde tekstil fabrikaları, sendikalar ve işçi örgütlerinde çalışanlarla yapılan röportajlardan oluşuyor.

Dünya’da Tekstil Sektörü’nde çalışan insanların sayısı yaklaşık 40 milyon ve bunun çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Kendi ülkelerinde istedikleri düşük fiyatları yakalayamayan büyük markalar gözlerini, işçileri herhangi bir yasal sınır olmadan rahatlıkla sömürebilecekleri daha fakir ülkelere dikmiş durumda. Bu markalar o kadar büyük ki, üretici firmadan siparişlerini geri çektikleri anda, o firmayı batırabilecek güçteler. Bu da üreticileri “daha düşük fiyat” verme yarışına itiyor. Ham madde ve makineleri çalıştıracak petrol fiyatında değişiklik yapamayan fabrikaların ilk tasarruf ettikleriyse işçilerin maaşları oluyor. Köleliğin modern hali olan bu sistemde çalışanların maaşları; beslenme, barınma, giyinme, eğitim ve sosyal güvenlik gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzak. Maaşları o kadar az tutuluyor ki işçiler biraz daha fazla para kazanabilmek için, uzun çalışma saatlerinin üzerine “gönüllü olarak” mesaiye kalmak zorunda kalıyorlar. İçecek temiz suya bile ulaşmakta güçlük çeken tekstil emekçileri için, iş yerinde kadın-erkek eşitliği ya da iş güvenliği gibi konularsa birer hayal.

Peki; eğer bir tshirt’e 10 cent daha fazla vermenin Kamboçya’da bir kadının çocuğuna temiz su, yeterli yiyecek ve eğitim sağlayacağını bilseniz ne yapardınız?

Asia Floor Wage Alliance tarafından hesaplanan geçinmeye yetecek kadar ücretlerin; satılan her bir tshirt’ün sadece ve sadece 10 cent daha pahalı olmasıyla elde edilebilecek bir tutar olması; fiyat rekabetinin büyük markaları nasıl da kör ettiğinin bir göstergesi. Bu tür gerçekler gizli kaldıkça, olanlardan bihaber olan tüketiciler daha ucuza yönelmeye devam edecek.

İyi seyirler!

ilginizi çekebilir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.