Bursa Tasarım Zirvesi

Bursa Tasarim Zirvesi

04/12/2016 | 2 dk okuma süresi

Bu sene ikincisi organize edilen “Bursa İnovasyon ve Tasarım Baharı” nın en önemli etkinliklerinden olan “ Tasarım Zirvesi ”, 25-26 Kasım tarihleri arasında Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Sektörden yerli ve yabancı birçok konuşmacıyı bir araya getiren organizasyon; konferans, panel, seminer ve atölye çalışmalarını kapsayan geniş bir konu yelpazesine sahipti.

Bursa Tasarım Zirvesi

Bursa, Türk Tekstil Sektörü’nün akla gelen ilk şehirlerinden bir tanesi. Tekstil ve Hazır Giyim ihracatında ilk sıralarda yer alan Bursa; sadece üretimle hayatta kalamayacağının farkında, bu nedenle inovasyon, markalaşma ve tasarımın önemine vurgu yapan etkinliklere önderlik ediyor. Geçen hafta gerçekleştirilen “Tasarım Zirvesi”ni destekleyenler arasında; Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği, Bursa Valiliği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi de yer aldı. Bu tarz etkinliklerin, yapıldığı şehirlerce desteklenmesi, Türk Tekstil Sektörü’nün geleceği açısından umut verici.

Bugün, Tekstil Sektörü için yapılan etkinliklerin içerikleri 10 sene öncesine kıyasla bir hayli farklı. Odak; üretimden tasarım, girişimcilik ve inovasyona kaymış durumda. Fast-fashion’da Dünya’ya ayak uydurmak için verimlilik arttırıcı ve fiyat düşürücü çalışmalar, hammaddeyi nasıl daha ucuza mal edebiliriz hesapları ve en ünlü markaların fasoncusu olma yarışları artık ikinci planda kaldı. “Tasarım Zirvesi”nde işlenen konulara bakınca bunun etkisi açıkça görülüyor:

  • Kendi kimliğimizi ortaya koyarak Anadolu’daki zanaatı tasarımla birleştirmek (Tasarımda Türk Tarzının Oluşturulması, Yerel Değerlerin Modern Tasarım Pratiğinde Yeniden Ele Alınması, Yaratıcı İş Modelleri Geliştirmek ve Girişimcilik),
  • Girişimciliği desteklemek (Tasarım Odaklı Düşünce Tekniği ile Yeni İş Sahaları Keşfetmek, Kobiler için Tasarım Destekleri)
  • Gençlere yön göstererek sektöre yeni bir gelecek inşa etmek (Portfolyo Hazırlama Rehberi, Global Tasarım Trendlerini Okumak, Akıllı Tekstiller)

Katılımcılar atölye çalışmalarına devam ederken, “Sürdürülebilir Moda” hakkında bilgi sahibi oldular.

Zirveye, “Deneysel Tekstil Tasarım Atölyesi” öncesi, “Sürdürülebilir Moda Nedir?” ve “Moda Sürdürülebilir Olabilir mi?” sorularına cevap arayan bir sunumla ben de dahil oldum. Katılımcılar bir yandan, Uludağ Üniversitesi öğretim üyesi Sevgi Yüksel Uzunöz ‘ün önderlik ettiği atölye çalışmalarına devam ederken, bir yandan da “Sürdürülebilir Moda” hakkında bilgi sahibi oldular. Çoğunluğun üniversite öğrencilerinden (Tekstil Mühendisliği ve Tasarımı) oluşması ve hemen herkesin sürdürülebilir moda hakkında önceden fikir sahibi olması beni çok mutlu etti ve sektörün geleceğine daha umutla bakmamı sağladı.

Tasarım Zirvesi ve konuşmacılar hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için internet sitesini ziyaret edebilir ve sosyal medya hesaplarından takipte kalabilirsiniz.

ilginizi çekebilir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.