Bir Tişörtün Yaşam Döngüsü

Yasam Dongusu

16/06/2019 | 2 dk okuma süresi

Hepimizin gardırobunda ve hemen hemen tüm moda markalarının koleksiyonlarında yer alan, senede iki milyar adetinin alınıp satıldığı bir tekstil ürünü düşünün: Evet, klasik pamuk tişört. Bu kadar basit yapıda ve kolay ulaşılabilen bir ürünün üretim adımları ve yaşam döngüsü ne kadar karmaşık olabilir ki? TED-Ed’in yayınladığı “The life cycle of a t-shirt” (Bir tişörtün yaşam döngüsü) videosu, tedarik zincirini adım adım takip ederek bu soruya harika bir şekilde cevap veriyor.

Pamuk tişörtünüzün, doğal materyale sahip olduğunu ve üretiminde sentetiklere göre daha az kimyasal kullanıldığını düşünerek gurur duyuyor olabilirsiniz ama o kadar acele etmeyin. Kesin bir yargıya varmadan önce bir tişörtün nasıl üretildiğini adım adım incelemek, karmaşık tedarik zincirinde gözlerden ırak kalan noktalara değinmek gerekiyor.

Pamuk tişörtün öyküsü, pamuk tarlalarında başlıyor. Pamuğun yetiştirilmesi, toplanması, iplik ve kumaş haline getirilmesi, renklendirilmesi, sonrasında dikilerek son şeklini alması, kullanım ve kullanım sonrası derken çevresel ve sosyal etkisi katlanarak artıyor. Bu etki çoğu zaman göz önünde değil; çünkü markalar üretimde kullandıkları zehirli kimyasalların su kaynaklarını kirlettiğini veya eziyet edilen konfeksiyon işçilerini görmemizi istemiyor. Bu gizlilik hali, durumun aciliyet ve önemini azaltarak, modada sürdürülebilirliğin geçici bir trend olduğunun düşünülmesine neden oluyor. Ne yazık ki konu markaların göstermelik yaptığı 3-5 parçalık sürdürülebilir kapsül koleksiyonlarından veya yayınladıkları onlarca sayfa, anlaşılması bir hayli güç sürdürülebilirlik raporlarından çok daha ciddi.

Videodan da anlaşıldığı üzere; ne kadar çevreci materyaller kullanırsak kullanalım, temel sorun kullan-at kültürümüzden kaynaklanıyor. Geri dönüşüm ise sadece bir yara bandı. Tedarik zincirindeki adımları iyileştirirken, uzun süreli kullanıma olanak sağlayacak akılcı tasarım ve kalitede ürün geliştirmenin önemini atlamamak, asıl çevresel etkinin ürünün kullanım ömrüne bağlı olduğunu unutmamak gerekiyor.

ilgini çekebilir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.