0
SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA0/10

Sürekli olarak üretim-tüketim döngüsüne ihtiyaç duyan modanın karşısında, sürdürülebilirlik konusunda ciddi engeller var. Bunlara çözüm üretmeden önce, büyük markalar tarafından çarpıtılan bazı kavramların asıl anlamlarını anlamak ve iki önemli soruyu cevaplandırmak gerekiyor: “Moda neye hizmet eder?” ve “Sürdürülebilir Moda gerçekten gerekli midir?”

0
SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA0/10

Sürdürülebilirlik konusundan iddialı olan markalar, inandırıcı olabilmek için bu iddialarını kanıtlamak zorunda. Burada hem tüketiciyi şeffaf olarak bilgilendirebilecek hem de markaların bu yolda gelişimlerine katkıda bulunacak birçok standart ve sertifikasyon sistemi mevcut. Yeni bir gelecek inşaasında gerekli güveni sağlamak için bu sistemler kaçınılmaz olacak.

0
SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA0/10

Materyal seçimi; sürdürülebilirlik yolundaki moda markaları için en önemli kararlardan bir tanesi. Alışkın olduğumuz geleneksel hammaddelerin yerini, yakın gelecekte daha sık duyacağımız yepyeni tekstil lifleri almak üzere – getirdikleri pozitif ve negatif etkileriyle birlikte.

0
SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA0/10

Bu sene ikincisi organize edilen “Bursa İnovasyon ve Tasarım Baharı” nın en önemli etkinliklerinden olan “Tasarım Zirvesi”, 25-26 Kasım tarihleri arasında Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

0
SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA0/10

İnternetin icadıyla başlayıp sosyal medyayla en üst seviyeye ulaşan İletişim Çağı’nda “Kendi kafama göre yaşıyorum!” diyebilecek kaç insan vardır? Artık “o kadar da” etkili olmadığını düşündüğümüz toplum baskısı, kimlik değiştirip hala hayatımızda varlığını sürdürüyor olabilir mi? Hem de eskisinden çok daha etkili ve sinsi bir şekilde…

0
SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA0/10

Nat Geo’nun, film yapımcısı ve aynı zamanda küresel su sorunu savunucusu Alexandra Cousteau’nun önderliğinde hazırladığı “For the Love of Fashion” (Moda Aşkına) belgeseli, moda endüstrisinin can damarı olan pamuk üretiminin yarattığı tehditlere ve bunların çözümlerine ışık tutuyor.

0
SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA0/10

Asia Floor Wage Alliance (Asya Taban Ücret Birliği) tarafından hazırlanan “Living Wage Now!” (Geçinebilecek Kadar Ücret, Şimdi!) adlı 32 dakikalık kısa film; Kamboçya, Hindistan, Pakistan ve Çin gibi ucuz tekstil üretimi için işçilerin sömürüldüğü ülkelerde tekstil fabrikaları, sendikalar ve işçi örgütlerinde çalışanlarla yapılan röportajlardan oluşuyor.

0
SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA0/10

Story of Stuff – Eşyaların Hikayesi; eşyalara olan bağımlılığımızı, daha fazla tüketmenin bize nasıl empoze edildiğini ve bu hızla tüketilip atılan eşyaların nereden gelip nereye gittiğini belgesel tadında anlatan kısa bir video.

0
SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA0/10

Fast-fashion tırnaklarını Dünya’ya ve bize bu kadar derinden geçirmişken, satın alma alışkanlıklarımızı değiştirmemiz, ucuz ve kalitesiz modaya rakip olabilecek alternatif bir sistemi hayata geçirmemiz şart. Bu noktada “Sürdürülebilir Tekstil” yol göstericimiz olabilir.

0
SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA0/10

Mutsuzluğumuzu ve güvensizliğimizi, tüketim yaparak dindirmeye çalışırken, ihtiyacımız olmayan şeylere geçmişe göre çok daha ucuza ulaşabiliyoruz. Bu yaratılan sahte bolluğun arka bahçesinde olup bitenler Dünya’yı nasıl tükettiğimizi gün yüzüne çıkarıyor.