Tekstilde Coronavirüs Etkisi

Coronavirus

16/03/2020 | 3 dk okuma süresi

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve oradan dünyaya yayılan coronavirüs, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “pandemik” olarak nitelendirilmeye başlandı. Küresel tedarik zincirine sahip, iş gücü yoğun ve bol seyahat gerektiren tekstil endüstrisi, üretim ve ticaretinin sekteye uğraması ile zor günler yaşayabilir.

Moda Sektöründe Patient-Zero: Nga Nguyen
Perakendede Koronavirüs Dalgası
E-Ticaret Çözüm Olabilir mi?
Koronavirüsün Türk Tekstil Sektörü’ne Etkisi

Moda Sektöründe Patient-Zero: Nga Nguyen

Moda sektörünün “patient-zero”su (virüse ilk yakalanan kişi) 27 yaşındaki influencer Nga Nguyen olarak kabul ediliyor. Kız kardeşi ile birlikte Milano’daki Gucci ve Paris’deki Saint Laurent şovuna katıldıktan sonra coronavirüs pozitif çıkan Nga Nguyen, her ne kadar o tarihlerde hasta olduğundan haberi olmasa da, virüsü şovdaki insanlara ve onların aracılığıyla diğer sektör çalışanlarına yaymakla suçlanıyor. Tepkiler o kadar büyüdü ki Nguyen, olayın duyulmasının ardından aldığı rahatsız edici mesajlar nedeniyle instagram hesabını kapamak zorunda kaldı.

Coronavirüs enfekte kişilerin ve ölüm vakalarının artmasıyla; Armani, Hermes, Prada, Versace, Gucci, Chanel gibi lüks tüketimin dünya lideri moda evleri de Cruise 2021 sezonuna ait defilelerini ertelediklerini duyurdu. Ayrıca, Shangai, China, Tokyo ve Seoul Moda Haftaları da coronavirus nedeniyle iptal edildi/ileri bir tarihe ertelendi.

Perakendede Koronavirüs Dalgası

Coronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla birçok ülke vatandaşlarının dışarı çıkmasını kısıtlayan bir dizi önlem aldı. Okulların tatil edilmesi, işi elverişli olanların evden çalışması, toplu etkinliklerin iptal edilmesi, belli bölgelerin karantinaya alınması bu önlemlerden sadece birkaçı… Virüsün rahatlıkla yayılabileceği alışveriş merkezlerinden uzak durulması ise bu önlemlerden belki de en hafifi. Özellikle turistlerden elde edilen cironun yüksek olduğu moda başkentlerinde, karantinadan dolayı, büyük markaların çok ciddi zarar ettiği konuşuluyor.

Dünya çapından birçok marka, müşteri ve çalışanlarının güvenliği için, mağazalarını süreli olarak kapama kararı aldığını duyurdu. Urban Outfitters, tüm mağazalarını en az 28 Mart’a kadar kapatırken; Nike, Patagonia, Ralph Lauren, Lululemon ve Reformation bölgesel olarak bazı mağazalarını kapatan ya da çalışma saatlerini azaltan markalar arasında.

Dünya coronavirüsten sağ çıkmaya çalışırken, moda şovlarının ertelenmesi veya mağazaların kapanması önemsiz görünse de, 800 milyar dolayı aşan ihracat hacmiyle (Tekstil ve hazır giyim birlikte, Kaynak: WTO 2018 raporu) küresel ticarette büyük rol oynayan tekstil sektörünün yaşadığı tedariksel ve ticari sıkıntılar, yarattığı istihdam da hesaba katıldığında, sosyal ve ekonomik bir krize neden olabilir.

coronavirus

E-Ticaret Çözüm olabilir mi?

COVID-19 vakası görülen bölgelerden kargo/gönderi almak güvenli midir?

Evet, enfekte kişinin virüsü ürünlere bulaştırması ve bu virüsün taşınmış ve farklı sıcaklık & koşullara maruz bırakılmış pakette yaşama riski düşüktür.

Bu bilgi, Dünya Sağlık Örgütü’nün coronavirüs soru-cevap sayfasından ve büyüme hızında perakendeyi sollayan e-ticaret sektörünün bir kez daha üstünlüğünü kanıtlar nitelikte.

Online alışveriş uzun zamandır perakendeyi zorluyor. Coronavirüs nedeniyle birçok markanın mağazalarını kapatması ve karantina gereği insanların evlerinden çıkamaması online alışverişi eskisinden de önemli hale getirdi. Gelişen teknoloji, sosyal medya ve e-ticaret; hem son müşteri ile markalar arasındaki bariyerleri kaldırdı hem de uzak & girişi maliyetli pazarları daha erişilebilir hale getirdi.

Moda şovlarının online olarak izlenebilmesi, sosyal medyadan dünyanın öbür ucundaki müşterilerle birebir iletişim, fuarlarda yaşanan düşüş ve dolayısıyla markaların daha çok online kataloglara yönelmesi gibi unsurlar, fiziksel yakınlığı ikinci plana attı. Bu da ister son müşteriye ister tedarik zincirinin ara elemanlarına olsun, her türlü satış için online’ın çok daha güçlü duruma geleceğinin bir işareti.

Koronavirüs’ün Türk Tekstil Sektörü’ne Etkisi

Ticaret Bakanlığı’nın internet sitesinde de yayınlanan Reuters haberine göre; coronavirüs’ün ortaya çıktığı Çin’de hazır giyim üretimi yapan bazı moda perakendecilerinin, tahmini tutarı 2 milyar dolara varan yeni siparişleri için üretimlerinin Türkiye’ye kaydırılması konusunda görüşmeler yaptığı bildirildi.

Tekstil ve hazır giyimin en büyük ihracatçılarından olan Çin’den gelen bu payın net katkısını mayıs ayı itibariyle Türkiye’de hissedeceğimiz söyleniyor.

İlginizi Çekebilir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.