reflect: Sürdürülebilirlik ve Aktivizim

Reflect Sanat Terapisi

13/01/2018 | 3 dk okuma süresi

Devasa hızlı-moda markalarının “trende” uygun olarak; tedarik zincirlerini sürdürülebilir kılmaya, yani çevresel ve sosyal etkilerini iyileştirmeye çalıştığı bu günlerde, “Sürdürülebilir moda markası olma” mottosuyla yola çıkan birçok yeni girişim duymaya başladık. İşte reflect onlardan biri değil. Kendini, “aktivist moda markası” olarak tanımlayan reflect, yaratmayı hedeflediği sosyal etki ve farkındalık için modayı sadece bir araç olarak kullanıyor.

reflect aktivizm 1

reflect, BM (Birleşmiş Milletler) tarafından belirlenen ve amacı yoksulluğu ortadan kaldırmak, gezegenimizi korumak ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak olan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni (Kısaca Küresel Hedefleri) kendisine çıkış noktası olarak belirlemiş. Bu çıkış noktasından “sosyal etki ve farkındalık” hedefine ulaşan en kısa yolu da sanat terapisi ve moda işbirliğinde bulmuş. Bir psikolojik tedavi ve destek yöntemi olan sanat terapisi fikri; reflect ’in kurucularından Ece Altunmaral’ın sanat terapisi gönüllüsü olarak çalıştığı Suruç mülteci kampındaki faaliyetlere dikkat çekmek istemesiyle projenin bir parçası haline gelmiş ve markanın ilk koleksiyonu için ilham kaynağı olmuş.

İlk Koleksiyon: “Solidarity” (Dayanışma)

Her sezon farklı bir dezavantajlı grubu odak noktası olarak belirleyen ve koleksiyonu bunun çevresinde kurgulayan reflect, 2017-Nisan ayında satışa sunduğu ilk koleksiyonu “Solidarity” (Dayanışma) için İstanbul’da yaşayan Suriyeli mülteci çocuklar ile çalıştı. 120’ye yakın mülteci çocukla beraber 7 farklı sanat terapisi atölyesi düzenledi ve buradan çıkan ifadeleri genç tasarımcı ve sanatçıların yorumlamalarıyla ürünlere nakış olarak yansıttı.

Reflect Sanat Terapisi 2

Koleksiyondan satın alınan ürünlerin %10’u Small Projects İstanbul’un (SPI) Suriyeli mültecilerin eğitime entegrasyonu üzerine çalışılan “Back to School” projesine aktarılıyor. BM Küresel Hedefleri’nden, “Sorumlu Tüketim ve Üretim”i odağına alan reflect, bu sayede “Nitelikli Eğitim” hedefine de katkı sağlamış oluyor.

reflect’in sürdürülebilir modaya yaklaşımı sadece sosyal etkiyle sınırlı değil. Ürünlerinde materyal olarak; organik pamuk (GOTS sertifikalı) ve geri dönüştürülmüş poliester kullanan marka, internet sitesi üzerinden verilen siparişleri, ileri dönüşümle üretilen çantalarla gönderiyor. Organik pamuğun, standart pamuğa göre daha az suya ihtiyaç duyması ve üretiminde kullanılan kimyasal maddelere getirilen kısıtlamalar, hem toprağın zenginliğini hem de pamuk işçisinin sağlığını koruma büyük pay sahibi. Geri dönüştürülmüş poliesterin eldesinde ise sıfırdan, ham petrolün kullanılmaması, sınırlı doğal kaynakların korunmasına katkı sağlıyor. Marka, sürdürülebilir modanın en önemli unsurlarından olan “şeffaflık” kuralını ise üretici bilgilerini paylaşarak yerine getiriyor.

reflect’in şimdiki hedefi ise, birlikte çalışacağı yeni dezavantajlı gruplara, hiçbir aracı olmadan, doğrudan katkıda bulunabilmek

Aktivist moda markası reflect, başarısını çoktan kanıtlamış durumda. Marka, geçen sene Chobani’nin kurucusu Hamdi Ulukaya tarafından, Türkiye’deki girişimcilere özel olarak yürütülen “Hamdi Ulukaya Girişimi” programına kabul edildi. Ayrıca, Allianz Grubu’nun sosyal girişimciler için 4 ülkede (Almanya, Türkiye, Malezya ve Brezilya) hayata geçireceği “Yatırıma Hazırlama Programı” na katılmaya da hak kazandı.

reflect’in şimdiki hedefi ise, birlikte çalışacağı yeni dezavantajlı gruplara, hiçbir aracı olmadan, doğrudan katkıda bulunabilmek. Türkiye koşulları göz önünde bulundurulduğunda; marka, sosyal etki yaratmak için malzeme sıkıntısı çekmeyeceğe benziyor. Ancak iş pratiğe döküldüğünde, bürokrasi ve dezavantajlı gruplara herhangi bir aracı olmaksızın doğru ve güvenli bir şekilde ulaşabilmenin zorluğu, sürdürülebilir materyallerin daha pahalı oluşu & zor bulunuşu ve maalesef tüm yeni moda girişimlerinin karşısına çıkan, üretime girebilmek için gereken “minimum adet” engelini aşmak ciddi anlamda sabır, enerji, moral ve çalışma gerektiriyor. Bu noktada tanımlarında geçen “aktivizm” aslında protestoyu değil; pozitif anlamda toplumsal değişim için harekete geçmeyi temsil ediyor.

ilginizi çekebilir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.