Zeynep Tosun & Koray Birand – İlham İçin Anadolu

İlham icin anadolu

22/03/2016 | 2 dk okuma süresi

Moda markalarının koleksiyonlarını tanıtmak için sunduğu reklamlar, kataloglar, sosyal medyada paylaştıkları görseller insanlara sahip olmak isteyecekleri bir hayat sunar. Alttan alttan o elbiseyi giydiğimizde tüm dikkatleri üzerimize çekeceğimiz, o ayakkabıyla çok daha alımlı olacağımız, o bikiniyle gerçekten de o mükemmel vücuda sahip olabileceğimiz sinsice empoze edilir. Görsellik ve estetik her zaman ön plandadır, bu nedenle bana çok soğuk, yapmacık ve gerçek dışı gelirler. Reklamlardan etkilenip o markanın ürününü satın alan var mıdır bilmem ama bana göre bir görselin satışları arttırması için önce tüketici tarafından içselleştirilmesi gerekir. Anadolu kültüründen gelen birininse günümüzün fast-fashion markalarını içselleştirmesi bir hayli zor. Çünkü Anadolu; temiz havanın, verimin, geleneğin, emeğin, sadakatin, sürdürülebilirliğin temsilcisidir. Fast-fashion bunlardan hiçbirine hitap etmez.

Anadolu; temiz havanın, verimin, geleneğin, emeğin, sadakatin, sürdürülebilirliğin temsilcisidir. Fast-fashion bunlardan hiçbirine hitap etmez.

Zeynep Tosun Sonbahar-Kış 2016 koleksiyonu için Koray Birand tarafından çekilen kısa filmi ilk izlediğimde ne hissedeceğimi bilemedim. Rüzgarın sesi, yeşil, engebeli arazisi, süslenmiş atları, at arabası, otlayan hayvanlarıyla Anadolu’yu bir moda markasının reklamını yapabilecek kadar estetik bir şekilde tasvir eden bu film; beni hem mutlu edip gururlandırdı hem de aslında ülkemizin sadece bu zor günlerde değil tarih boyunca her zaman yalnız bırakılmışlığını da hatırlatarak hüzünlendirdi. Terör olayları nedeniyle başka bir konu konuşmaya utanır olduğumuz şu günlerde Anadolu ve modayı birleştiren, Anadolu’nun nasıl da ilham dolu olduğunu gösteren bu film diğer Türk Markaları’na da örnek olmalı. Ayrıca; kıyafetlerin kültürümüzle olan bağı sayesinde, çekildiği mekanla yakaladığı uyum ve bütünlüğün de hakkını vermek lazım. İyi seyirler.

ilginizi çekebilir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.