Elif Sözkesen – Atıktan Sanata İleri Dönüşüm

Elif Sozkesen

25/09/2016 | 2 dk okuma süresi

Üretim fazlası metallerden takı tasarlayıp üreten Elif Sözkesen; “Moment” ismini verdiği koleksiyonuyla “atık” denebilecek malzemelerden nasıl sanat üretilebileceğini kanıtlıyor. Bir arkadaşımın önerisiyle tanıştığım ve sitesini ziyaret ettikten sonra daha fazlasını öğrenmek için can attığım Elif Sözkesen markasının ardında, takı tasarımından çok daha güçlü bir hikaye var – Malzemenin sesini dinleme ve ileri dönüşüm.

Elif Sözkesen İleri dönüşüm 3

Elif, Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık mezunu. Tasarımları da bunu kanıtlar nitelikte. Yaptığı bir stajda, üretim sonrası ortaya çıkan ve kesici nitelikte olduğu için devletin başka bir şey yapılmasına izin vermediği metal malzemeleri (bir nevi atıkları) gören Elif, bunların bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyor ve böylece projenin ilk adımı atılmış oluyor. Önce kendisi için takılar yapıyor, sonrasında çevresinden aldığı iyi geri dönüşlerle bunu bir marka haline getirme fikri ortaya çıkıyor. Buraya kadar alışılagelmiş bir ileri dönüşüm-marka hikayesi gibi dursa da üretim süreçlerinin zorluğu ve tek tek her bir ürünün altında yatan felsefe, Elif Sözkesen’e; bugünün markalarında bulması zor bir derinlik kazandırıyor.

Üretim için sıfırdan malzeme kullanmayan ve geri/ileri dönüşümü odak noktasına almış her markanın ilk mücadelesi, eldeki malzemeyle tasarımı aynı zeminde buluşturmak. Yani; normal sürecin aksine; malzeme, kendi tasarımını seçiyor. Konu metaller olduğunda; iş daha da zorlaşıyor. Elif, bu zorluğu hayatın kendisinde de geçerli olan çok güzel bir sözle ifade ediyor: “Bir şeye çok fazla müdahale ettiğin zaman; eskisi gibi olmuyor, dağılabiliyor. Her şey bizim kontrolümüzde değil

Elif Sözkesen İleri dönüşüm 1

En beğendiğim tasarımlardan biri olan bu kolye; feminen ve maskülenliği birleştiriyor. Küp erkekliği, çember dişiliği ve ikisin bir arada olduğu son parça da bunların birleşimini temsil ediyor.

Elif Sözkesen takılarını elinize aldığınızda, gayri ihtiyari olarak çok dikkatli davranıyorsunuz; narin ve zarar görmesi kolay bir hissiyat yaratıyor ancak gerçek öyle değil. Gayet kolay takıp, çıkarabiliyorsunuz, oynayabiliyorsunuz, formunda hiçbir bozulma olmuyor. Ayrıca, üretim fazlası metallerden olması sizi yanıltmasın, teninizde herhangi bir çizik ya a tahrişe neden olmuyor. Elif, ürünlerinin bu özelliklerini “Kırılgan görünürken, aslında güçlü ve zararsız” olarak tanımlıyor.

Dikkat çekici takılar takarken, çevreye olan etkinizi azaltmak istiyorsanız; ileri dönüştürülmüş metallerin yeniden hayat bulduğu “Moment” koleksiyonu ve daha fazlası için Elif Sözkesen internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

ilginizi çekebilir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.