Chapputz – Sürdürülebilir Bir Türk Markası

Chapputz

09/04/2016 | 2 dk okuma süresi

Yeşil Yama’yı yazmaya başladığımdan beri hem sosyal medyadan hem de çevremden gelen soruların başında; Türkiye’de sürdürülebilir üretim yapan moda markası olup olmadığı geliyor. Ülkemizde satış yapan yabancı perakende devleri ve onları örnek alan büyük Türk firmalarına baktığımızda durum gerçekten içler acısı. Yurt dışında birçok başarılı örneği olan ve sürdürülebilir üretim yapan görece daha küçük markalara ise buradan ulaşmak bir hayli zor. Dünya’da bu kadar az örneği olan bir olgunun Türkiye’de karşılığını bulmak imkansız gibi görünse de aslında değil. Yapılması gereken yüzümüzü büyük alışveriş merkezlerindeki büyük markaların “çevreye duyarlılık” aldatmacalarından uzağa, daha küçük ve yerel firmalara çevirmek: İşte bunlardan bir tanesi de CHAPPUTZ”.

Sürdürülebilir Marka Olma:

Sürdürülebilir Moda olgusunun tek ve kalıplaşmış bir tanımı yok; odağınıza aldığınız farklı yaklaşımlarla kendinize göre tanımlayabilirsiniz. Bu çevreye zarar vermemek, enerji ve su tüketimini en aza indirmek, insanları yaşanabilir çalışma koşullarında istihdam etmek, kadın iş gücünü ön planda tutmak veya atalarımızdan kalan mirasları koruyarak bulunduğumuz yörenin zanaatını yaşatmak olabilir. Asıl amaç; çevreye olan zararı en aza indirmek, topluma olan yararı en fazla düzeye çıkarmaktır, yönteminizse tamamen bakış açınızla alakalıdır.

Sürdürülebilir bir Türk Markası: Chapputz

Birkaç gün önce izlediğim ana haber bülteninde karşıma çıkan “Chapputz” un hikayesi bir hayli sıra dışı. Markanın yaratıcısı ve henüz bir üniversite öğrencisi olan Yasin; izlediği bir belgeselde gördüğü Hafize Teyze’nin peşine düşerek Balıkesir – Sarıbeyler Köyü’ne yol alıyor ve orada “Çaput Kilim Dokumacılığı” ile tanışıyor. Geri dönüşümün Anadolucası olan bu gelenek hali hazırda geri dönüşüm temelli bir proje yapmak isteyen Yasin’in ilgisini çekiyor ve Chapputz’un yaratım süreci başlamış oluyor.

Chapputz 2

Giyilmeyen kıyafetlerin şeritler halinde kesildikten sonra el dokuma tezgahlarında dokunmasıyla elde edilen kilimleri el çantası, yastık ve ipad kılıfı haline getirerek günümüzün kullanım alışkanlıklarına uygun hale getiren Chapputz; hem hammaddeden iplik ve kumaş yapma süreçlerini (dolayısıyla burada harcanan su, enerji ve kimyasal madde sarfiyatını) ortadan kaldırıyor hem de yok olmaya yüz tutmuş bir Anadolu geleneği olan “Çaput Kilim Dokumacılığı” na yeniden can veriyor. Hafize Teyze’nin köyünde eskiden bir hayli fazla olan dokumacılar bugün 5-6 kişi kalmışlar. Ancak bu dokumanın sağlayacağı maddi getiri dokumacıların artmasına ve yenilerinin yetişmesine olanak sağlayabilir.

Chapputz; yukarıda bahsettiğim “Sürdürülebilir Marka Olma” yollarının tamamını tek başına karşılıyor. Bunu yaparken, hiçbir ünlü ya da büyük markayı taklide ihtiyaç duymuyor, yaşadığımız toprakların kültüründen besleniyor. Alışverişlerimizde; insanları ve yeryüzünü sömüren perakende devlerini ya da Chapputz gibi yerel ve çevreye duyarlı işletmeleri seçmekse tamamen bize kalıyor.

ilginizi çekebilir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.