Çuvaldan Çantaya – 100% İstanbul

100de100

21/08/2016 | 2 dk okuma süresi

Sokaklarda bina giydirme olarak boy boy karşınıza çıkan dev reklam panolarına, ömürleri bittikten sonra ne olduğunu hiç düşündünüz mü? Bir reklam uğruna harcanan onlarca kaynak; 1, bilemediniz 2 ay sonra; doğada yok olması, iyi ihtimalle yüzlerce sene alan kötü ihtimalle de hiç mümkün olmayan çöp tepelerinin bir parçası haline geliyor. Bu döngüyü tamamen durdurmak şu anda pek olası görünmese de azaltmak mümkün olabilir.

Geçen cuma iş çıkışı her zamanki eve dönüş yolu yerine rotamı, hem birkaç yere uğramak hem de biraz yürüyüş yapmak amacıyla biraz uzatıp Çukurcuma- Boğazkesen Caddesi- Karaköy vapur olarak belirledim. Yağmurun çiselemeye başlamasıyla adımlarımı sıklaştırmıştım ki sağ tarafımda gördüğüm vitrine gözlerim kitlendi. İnşaat paletleri, kablo makaraları ve eski ahşap sandıklardan oluşan dekorunun üzerinde, biri diğerine benzemeyen, rengarenk ve göz alıcı çantaların yanındaki “REUSE-REDUCE-RECYCLE” sloganını görmemle gözlerimde yeşil kalpler belirdi ve 100% İstanbul markasıyla tanışmak üzere içeriye daldım.

İleri dönüşüm – Upcycling

%100 İstanbul;  ağırlıklı olarak geri dönüşüm malzemelerden “upcycle” ürünler tasarlayıp çantalar üreten bir tasarım dükkanı. Upcycling ya da “ileri dönüşüm”; atık, yan ve kullanılmayan mamülleri, yeni ve daha iyi kalitede ürünlere dönüştürmek anlamına geliyor. Örneğin; reklam amaçlı üretilen ve süresi dolduğu için çöpe atılacak olan bir bina giydirmesi kullanılarak çanta üretilmesi gibi. Bu sayede; hektarlarca alanı kaplayan çöplüklerin daha da büyümesine neden olacak bu malzeme, hayatımızın her alanında kullandığımız bir çantaya dönüşerek yeniden can buluyor.

Upcycle işlemini üretim süreçlerinin merkezine oturtan 100% İstanbul; çanta yapımında, yerli ve ithal bakliyat, gıda, yem, un ve tohum çuvallarının yanı sıra dev boyuttaki outdoor reklam afişlerini kullanıyor. Alınan malzemeler temizleme işleminden geçirildikten sonra, herhangi ek bir boyama ya da baskıdan geçirilmiyor. Yani; ürün üzerindeki desen, orijinal malzemeden geliyor ve bundan dolayı bir eşi benzeri daha olmuyor.

Pera Müzesi ile bir anlaşması olan %100 İstanbul;  sergi boyunca binayı kapladıkları sergi afişlerini sonrasında alarak, çantalara dönüştürüyor. Bunun yanı sıra ; Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Bölümü ile ortak bir çalışma yapan marka ve her yıl düzenlenen Grafist Tasarım Günleri‘nin 20 yıllık afişlerini kullanarak da yeni çantalara hayat vermiş.

% 100 İstanbul İleridönüşüm 3

Markanın, upcycle ürünleri haricinde keçe, branda ve pvc’den ürettiği grupları da var. Pvc’ler geri dönüşmüş malzemeler değiller ancak sonsuz geri dönüştürülebilen pvc’leri kullanmaya özen gösteriyorlar.

Onlarca çantanıza bir yenisini daha eklerken doğayı da göz ardı edemiyorsanız, sizi vicdan azabından kurtaracak birbirinden güzel modellerine markanın internetten sitesinden ulaşabilirsiniz.( www.100de100istanbul.com ) ancak yolunuz düşerse mutlaka dükkanına da uğramanızı tavsiye ederim

ilginizi çekebilir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.