YEŞİL YAMA

Yeşil Yama, Dünya’nın en sessiz ama etkili iletişim aracı olan modanın; çevreye, insana ve ekonomiye nasıl daha yararlı olabileceğini araştırmak, estetik olanın etik ve ekolojik olabileceği inancıyla sürdürülebilir moda bilincini yaygınlaştırmak; kısacası Dünya’ya zarar vermeden de iyi giyinebilmenin yollarını sorgulamak, öğrenmek ve paylaşmak amacıyla başladı.

İhtiyacımız olmayan ürünleri satın alabilmemiz için; kıt kaynakların fütursuzca harcanması, çevrenin kirletilmesi ve insanların insani olmayan koşullarda çalıştırılmasından duyduğum rahatsızlık, hikayenin bize anlatılmayan kısmını araştırdıkça ve hatta bizzat içinde yaşadıkça daha da büyüdü. Özellikle eğitimini gördüğüm ve içinde yer aldığım moda endüstrisinde; çoğu yanlış satın alma alışkanlıklarımızın bilgisizlikten (hatta bilerek bilgilendirilmediğimizden) kaynaklandığını anladığımda, öğrendiklerimi paylaşmak ve birlikte eski alışkanlıklarımıza yeni alternatifler yaratma arzusuyla sürdürülebilir moda hakkında yazmaya karar verdim.

Bu sitenin amacı anlatılmayan asıl hikayenin farkına vararak ortak bir bilinç oluşmasına katkıda bulunmak ve fast-fashion’ın dayatmalarından kaçış yolları aramaktır.

Yorumlarınız ve deneyimleriniz, bu hareketi besleyip, güçlendirecektir, lütfen paylaşmayı unutmayın.

Alışverişlerinizde sadece arzularınızı değil aklınızı ve kalbinizi de dinlemeniz dileğiyle!

İrem YANPAR COŞDAN

Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği bölümünden 2009 yılında mezun oldum. Üniversitenin son dönemini geçirdiğim Fransa’da, teknik tekstillerle tanışarak, kompozit materyallerde doğal liflerin kullanılması üzerine çalışmalar yaptım. Ardından İstanbul’a gelerek bir yandan Galatasaray Üniversitesi’nde İşletme Bölümü yüksek lisansı yaparken bir yandan da iş hayatına başladım ve 2010 yılından beri tekstil sektöründe çalışmaya devam ediyorum.

Sektör özelindeki ilgi alanım; tekstil üretim ve tüketiminin etkilerini inceleyen, çevreye verilen zararı en aza indirmek ve sosyal katkıyı maksimuma çıkarmak amacından yola çıkan Sürdürülebilir Moda kavramı ve uygulamalarıdır. Bu bilinci attırmak ve bildiklerimi paylaşmak üzere kurduğum Yeşil Yama (yesilyama.com) sitesinde Sürdürülebilir Moda ve bilinçli tekstil tüketimi hakkında yazılar yazmaya devam ediyorum.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.